O nas

Strona Dhamma.pl jest tworzona przez Fundację „Theravada”. Cele statutowe Fundacji to przede wszystkim propagowanie wiedzy z zakresu buddyzmu theravāda, ale także ochrona zdrowia i promocja zdrowego trybu życia dzięki upowszechnianiu technik medytacji i relaksacji umożliwiających zmniejszanie poziomu stresu oraz całościową poprawę samopoczucia. Fundacja promuje oryginalne metody medytacyjne, których źródłem jest kanon pāḷijski, co gwarantuje, że techniki te są kompleksowe i sprawdzone. Jest to również zapewnione dzięki rzetelności w przekazywaniu prawdziwego nauczania Buddhy.

Słowo „theravāda” dosłownie znaczy „doktryna Starszych”. To konserwatywna szkoła buddyzmu, która opiera się na Tipiṭace, czyli kanonie pāḷijskim — najwcześniejszych zapiskach nauczania Buddhy. Przez wiele stuleci theravāda była dominującą religią kontynentalnej części Azji Południowo-Wschodniej (Tajlandia, Birma, Kambodża, Laos) oraz Sri Lanki. Jednak Fundacja stawia na obiektywne, naukowe podejście do nauk Buddhy, jak i do medytacji. Wybraliśmy formę fundacji, ponieważ w większym stopniu zainteresowani jesteśmy działaniami społecznymi, a w mniejszym religijnymi. Jesteśmy otwarci na dialog, nie importujemy bezmyślnie kultury azjatyckiej i krytycznie odnosimy się do niektórych, nieprzystających do współczesnego świata, rozwiązań i praktyk.

Nasze działania mają na celu pomoc innym. Dzięki teoretycznej i praktycznej edukacji społeczeństwa, Fundacja stara się redukować poziom stresu u ludzi, poprawiając ich kondycję mentalną i fizyczną. Naszym celem jest dzielenie się z innymi tym, co pomogło nam samym. Zdajemy sobie sprawę, że nie musi to pomagać wszystkim, jednak motywacją Fundacji jest stworzenie wyboru osobom poszukującym drogi lub chcącym pogłębić swoją praktykę.

Umożliwiamy ludziom zainteresowanym wczesnym buddyzmem zapoznawanie się z jak najmniej zmienionymi naukami Buddhy. Staramy się przybliżać innym tę wiedzę poprzez wydawanie książek — zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej — publikowanie filmów i wykładów na kanale YouTube oraz umożliwianie podjęcia praktyki medytacyjnej pod opieką kompetentnych nauczycieli — mnichów i osób świeckich. Nie pobieramy za to żadnych opłat, ponieważ uważamy, że nauki duchowe są bezcenne, jesteśmy także przekonani, że komercjalizacja duchowości może być szkodliwa.

Dlatego też wszystkie wydawane przez nas książki są dostępne za darmo — zarówno papierowe, jak i elektroniczne, a dodatkowo audiobooki oraz materiały audiowizualne. W większości są to tłumaczenia dzieł znanych, współczesnych nauczycieli theravādyjskich. Jest to możliwe dzięki bezinteresownej pracy ludzi zrzeszonych wokół portalu Sasana.pl, pomagających w projekcie Daru Dhammy (Dhamma-dāna). Wszelkie opłaty związane z powstawaniem książek (tłumaczenie, skład, druk, opłata za przesyłkę) zostały pokryte dzięki hojności darczyńców, którzy przekazali na ten cel darowizny. Osoby te, praktykując hojność, wiedzą, że pieniądze będą przeznaczone na pomoc innym. Dzięki temu możemy dzielić się nauką Buddhy ze wszystkimi chętnymi, bez pobierania za to żadnych opłat.

Nasze materiały można bezpłatnie rozpowszechniać, ponieważ są w domenie publicznej, pod warunkiem, że dostęp oraz dalsza dystrybucja pozostaną bezpłatne. Można wydrukować kopię tych tekstów na własny użytek, formatować je i w tak zmienionej formie rozprowadzać na komputerach lub w sieciach komputerowych.

W ramach projektu Daru Dhammy wydaliśmy już wiele książek, które można otrzymać w wielu miastach w Polsce. Istniejące tam grupy medytacyjne spotykają się co tydzień w wynajmowanych salach, by wspólnie praktykować. To właśnie tam można odebrać papierowe egzemplarze. Wysyłka książek może kosztować więcej niż sam druk, więc jeśli masz możliwość, odbierz książkę w swoim mieście: sasana.pl/kontakt#miasta

Ponieważ dostaliśmy te nauki za darmo, dlatego w ten sam sposób się nimi dzielimy. Nie oznacza to jednak gorszej jakości, dbamy o to, żeby nasze publikacje utrzymywały wysoki poziom. Robimy to bez oczekiwań i bezinteresownie, w związku z tym nasze książki nie mają ceny, prosimy nie pytać, ile kosztują ani jakie kwoty powinno się za nie wpłacać na nasze konto. Nie chcemy, żeby się to odbywało na zasadzie „coś za coś”. Jeśli ktoś zdecyduje się przekazać Fundacji darowiznę, posłuży ona wydaniu następnej książki, z której będą mogły skorzystać kolejne osoby. Dzięki temu Dhamma może zataczać coraz szersze kręgi wśród ludzi zainteresowanych buddyzmem, medytacją i uwolnieniem się od cierpienia.

Jeśli przeczytasz książkę albo przez przypadek dostaniesz więcej egzemplarzy, podziel się nimi z kimś, kto może być zainteresowany. Bardzo prosimy o nieodsyłanie nam książek. Jeśli nie znasz nikogo, kogo mógłbyś obdarować książką, oddaj ją lokalnej bibliotece, podaruj kawiarni albo postaw na swojej półce i poczekaj, aż znajdzie się ktoś chętny. Istotne jest, aby dzielić się nimi z osobami, które faktycznie wyrażą swoje zainteresowanie.

Chcielibyśmy, żeby z naszych działań mogli korzystać wszyscy Polacy, także ci, którzy mimo odmiennych poglądów religijnych czy odmiennej ścieżki duchowej, doceniają naszą pracę, potwierdzając i uznając mądrość płynącą z przedstawianych przez nas nauk — mądrość, która jest obiektywna, więc ponad podziałami. Oby wszystkie istoty skorzystały z dobrej Dhammy!

Wspomóż nas

Darowizna to dobrowolne przysporzenie obdarowanemu korzyści, za co dziękujemy każdemu darczyńcy. Tę korzyść w całości przeznaczamy na wydatki związane ze statutowym działaniem Fundacji, i bardzo skrupulatnie rozliczamy się z każdej złotówki. Wszelkie darmowe książki papierowe, w formie cyfrowej, nagrania audio i wideo, funkcjonowanie strony i wysyłki, słowem wszystko zostało opłacone z rezerw finansowych Fundacji. Oznacza to, że ktoś już opłacił Twoją książkę, plik, nagranie. Nie oddajesz niczego, nie musisz nam pomagać, zwłaszcza jeśli sam niewiele masz. Poniżej sposoby jak pomóc nam, ale po prawdzie jak pomóc kolejnym osobom w zaznajomieniu się z dobrą Dhammą.

Darowizny można przekazywać za pomocą:

  1. serwisu Patronite.pl/TheravadaPL
  2. oraz Patronite.pl/SasanaPL
  3. lub bezpośrednio przelewem bankowym na konto Fundacji „Theravada”: (Bank BNP PARIBAS BANK POLSKA) 89 2030 0045 1110 0000 0270 1020 – w tytule wpisując „Darowizna na cele statutowe”